Out Of Stock
Nino Percussion NINOSET9 Kids Mixed Rhythm Set - 12 Pcs.
from
113.74€
Ex Tax: 113.74€
- Stock: Out Of Stock
- Brand: Nino Percussion
- Model: NINOSET9
- UPC: 842960190182
512.11€
Ex Tax:512.11€
Get a range of percussion sounds in one set with the Nino Percussion Mixed Rhythms Sets. Great for classrooms or at home, each set contains a mix of pieces designed to help teach young musicians about the elements of percussion with hands-on use of real, fun-to-play rhythm instruments.
Specifications
| Suitable | For classrooms or at home |
| Included | 4 Egg Shakers, 4 Egg Maracas, 2 Hand Drums, 2 Tambourines, 3 Mallets |
| Material | Shaker: ABS; |
| Hand drums and tambourines | ABS molded frame, synthetic head, nickel silver-plated steel jingles; |
| Filling (shaker) | small balls out of steel, that are free from harmful chemicals like lead or cadmium |
| Measurements | Egg shakers: 5,5 cm (L), Ø 4,2 cm; |
| Maracas | 15,2 cm (L), Ø 4,2 cm; |
| 12" Hand drum | 6,5 cm (H), Ø 30,48 cm; |
| 10" Tambourine | 6 cm (H), Ø 25,4 cm; |
| 8" Hand drum | 5,8 cm (H), Ø 20,32 cm; |
| 8" Tambourine | 3,8 cm (H), Ø 20,32 cm |
| Measurements in inches | Egg shakers: 2,17" (L), Ø 1,65"; |
| Maracas | 6" (L), Ø 1,65"; |
| 12" Hand drum | 2,6" (H), Ø 12"; |
| 10" Tambourine | 2,4" (H), Ø 10"; |
| 8" Hand drum | 2,28" (H), Ø 8"; |
| 8" Tambourine | 1,5" (H), Ø 8" |